Tema: Netværket

Tema: Forklædt som Racist på Facebook

Muhammedkrisen og Trykkefriheden - Rose og Hedegaard

Favoritter

Højreekstremister fryder sig over brandattentat på moske

alt
DDL har tidligere udøvet hærværk mod Islamisk kulturcenter i Brønshøj

Danish Defence League og Stop Islamiseringen af Danmark fryder sig over brandattentatet på Islamisk kulturcenter i Brønshøj.

 

Tonen er ikke til at tage fejl af hos Danish Defence League og Stop Islamiseringen af Danmark. Begge grupper mener at der er god grund til at fryde sig over og fejre at et Islamisk Kulturcenter i Brønshøj her i starten af ugen blev udsat for et brandattentat.

alt

altaltalt

Kilde: Facebook åbenprofil Anders Gravers leder af SIAD og åbenprofil Kasper Mortensen divisionsmanager hos Danish Defence League.


Både Danish Defence League og Stop Islamiseringen af Danmark skriver på deres hjemmesider at de er imod anvendelse af vold og tager afstand fra ekstremisme. Gruppernes adfærd og ikke mindst retorik på internettet, indikerer dog stærkt i retningen af at man skal tage begge gruppers afstandstagen til vold og ekstremisme med et gran salt.

 

Københavns politi efterforsker i øjeblikket om der gemmer sig et religiøst eller politisk motiv bag brandattentatet.

 

Læs også "Danskere vil begå terror mod ny moske"

Comments 

 
0 #4 2011-12-04 18:40
Højreekstremist er fryder sig over brandattentat på moske

Kan næppe undre at de tomhjerner fryder sig. De tror at de har lavet noget sensationelt, og så laver de noget, som ikke engang pattebørn kan finde på.

Men nu har SIAD og DDL slået pjalterne sammen, så får vi se hvilke barnagtigheder der kommer ud af den hjernekapacitet s-sammenlægning. Sikkert noget stort . . .
 
 
-3 #3 2011-12-03 15:11
det kalder jeg demokrati.. tfuu
 
 
0 #2 2011-12-03 14:27
www.bt.dk/krimi/hoejrekvinde-anholdt-ved-voldtaegtsdemo

Det skal Anders G. nok få en god historie ud af på sin hjemmeside. Objektivitet ikke det han og hans medlemmer lider mest af. Til gengæld er der ingen mangel på mindreværdskomp lekser fra den kant.
 
 
0 #1 Margrethe S. Hansen 2011-12-03 13:49
DDL og SIAD kunne vist ikke styre sig helt i dag.
jp.dk/indland/article2626294.ece
 

Add comment

God tone i debatten:
- Hold indlægget til artiklens emne
- Tonen må godt være direkte, men hold fokus på argumenter
- Ingen slåskampe
- Ingen racistiske, sexistiske, eller stærkt nedsættende udtryk
- Trolde tolereres ikke
- Registrer som bruger for at kunne formatere indlæg og stemme indlæg op eller ned (1 stemme pr. kommentar).